Wpisy z Styczeń, 2018


Składniki osłabiające układ pokarmowy Choć, na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy nasz układ pokarmowy nie ze wszystkimi produktami radzi sobie dobrze. Wiele z tego, co dostarczamy jest ciężkostrawne, więc zalega i zapycha układ pokarmowy lub pojawiają się nie miłe dolegliwości takie jak wzdęcia, biegunki czy gazy, jest to odpowiedź naszego układu pokarmowe na nasz styl odżywiania się. Prace naszego układu pokarmowego najczęściej osłabiają cukry. Te uwielbiamy pod każdą postacią, tym czasem cukier wypłukuje składniki odżywcze z organizmu i dodatkowo przyczynia się do powstawania groźnej choroby zwanej cukrzycą. Spożywając dużo cukru wprowadzamy do naszego organizmu tylko puste kalorie, przez co możemy szybko przybrać na wadze i nabawić się poważnej otyłości. Kolejnym najczęściej spożywanym produktem są pokarmy mączne, czyli na bazie maki białej. Zjadamy najczęściej pierogi, naleśniki czy makarony tym czasem biała mąka jest uboga w składniki odżywcze a do tego utrudnia trawienie, ponieważ zawiera spore pokłady glutenu. Gluten, co ważne to też częsta przyczyna występowania alergii pokarmowych przede wszystkim u małych dzieci. Nie możemy naturalnie pominąć też i tłuszczy, które trudno się trawią a w dodatku odkładaj się w postaci tkanki tłuszczowej. Układ pokarmowy codziennie jest bardzo obciążany naszą dietą powinniśmy, więc bliżej się jej przyjrzeć się, aby poczuć się lepiej i być zdrowszym.

Tagi: , ,Dieta mało tłuszczowa - nisko tłuszczowa, z ograniczeniem błonnika Dieta ze zmniejszoną ilością tłuszczu w pożywieniu polega na ograniczeniu ich w porównaniu z żywieniem podstawowym do ok. 70 gram dziennie. Polecana jest np. dieta 1200 kcal catering. Ograniczenie spożycia błonnika sprawia, że dieta niskotłuszczowa jest łatwiej strawna i lepiej przyswajalna dla organizmu, nie drażni ona przewodu pokarmowego człowieka. Dieta mało tłuszczowa z ograniczeniem błonnika pokrywa zapotrzebowanie na energie oraz zawiera 70-80 gram białka, 50 gram tłuszczu oraz węglowodany w ilości uzupełniającej zapotrzebowanie na energię. Z diety niskotłuszczowej eliminuje się takie tłuszcze zwierzęce jak smalec, łój wołowy i barani, tłuszcz kaczy i gęsi oraz margarynę. Podaje się przede wszystkim śmietankę, masło i jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, wysokogatunkowe tłuszcze roślinne takie jak olej słonecznikowy, arachidowy lub sojowy. Dietę niskotłuszczowa stosujemy w kamicy dróg oddechowych przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego, w przewlekłym zapaleniu trzustki oraz w okresie po wycięciu pęcherzyka żółciowego jak również w miażdżycy.

Tagi: , ,Żywienie w zakładach pracy Żywienie w zakładach zamkniętych czyli w stołówkach pracowniczych dostarcza nam niezbędnych posiłków, których nie możemy sporzyć w domu z przyczyn fizycznych jakimi jest praca. Zakłady zamknięte oferują całodzienne wyżywienie, można wiec zaplanować spożywanie posiłków na stołówce i pozbyć się dodatkowego kłopotu jakim jest gotowanie w domu. Szczególne zastosowanie takiego typu odżywiania odbywa się podczas gdy dana osoba przebywa większą część dnia po za domem, co za tym idzie również po za domem musi się odżywiać. Całodzienne wyżywienie ma najczęstsze zastosowanie w placówkach dla dzieci takich jak domy dziecka, internaty, bursy, kolonie i inne. Osoby dorosłe korzystają z całodziennego wyżywienia w domach wczasowych, szpitalach oraz sanatoriach. Taki rodzaj odżywiania się ogranicza wybór spożywanych potraw, gdyż jadłospis zostaje nam odgórnie narzucony przez daną placówkę zamkniętą. Placówki zamknięte przede wszystkim opierają się na normach żywieniowych ustanowionych przez specjalistów, więc przy takim sposobie odżywiania się mamy pewność, że nasze posiłki są prawidłowe i pełnowartościowe.

Tagi: , ,Dieta bogato białkowa - wysokobiałkowa Dieta białkowa powinna dostarczać organizmowi dziennie ok. 130 gram białka, czyli 2 gramy na jeden kilogram masy ciała człowieka. Dieta wysokobiałkowa ma zastosowanie w następujących schorzeniach: wirusowe zapalenie wątroby, zwane żółtaczką zakaźną, przewlekłe zapalenie wątroby, marskość wątroby, w zespole poresekcyjnym, w zespole złego wchłaniania oraz przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Potrawy przy tego typu schorzeniach zazwyczaj sporządza się gotowane w wodzie lub na parze, pieczone w pergaminie i duszone bez wstępnego obsmażania produktu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zabronione produkty i potrawy. Należy wystrzegać się napojów alkoholowych, kawy oraz czekolady. Nie spożywać pieczywa żytniego, razowego, świeżego. W jadłospisie wyeliminować tłuste sery, mięsa oraz ryby, stosować jak najmniejsza liczbę tłuszczów zwierzęcych. Potrawy powinny być lekkostrawne, czyli nie poddawane smażeniu i pieczeniu na tłuszczu. Należy również wystrzegać się ostrych przypraw takich jak ocet, ostra papryka, curry, musztarda oraz maggi. Ścisłe stosowanie się do zaleceń diety pomoże nam w pozbyciu się schorzenia i zmniejszeniu dolegliwości chorobowych. Dieta białkowa jest szczególnie polecana jako dieta dla sportowców Wrocław.

Tagi: , ,