Wpisy z Wrzesień, 2015


Najlepsze propozycje na zdrowe śniadania Jak mówi przysłowie, śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i powinno być królewskie. Należy zawsze o nim pamiętać, bo od tego co zjemy zależy nasze samopoczucie podczas reszty dnia. Najlepsze produkty na śniadanie to węglowodany złożone. O ile kolacja powinna być białkowa, o tyle w pierwszym posiłku po przebudzeniu, warto uwzględnić składniki, które szybko zamieniające się na energię. Rano taka solidna dawka ,,paliwa” jest niezbędna do funkcjonowania. Jak przyrządzić pyszne i wartościowe śniadanie? Słynna owsianka jest świetnym pomysłem, można miksować rodzaje płatków (np. górskie plus jęczmienne), które zalewamy wodą, mlekiem lub jogurtem i dodajemy coś dla lepszego smaku (bakalie, owoce, dżem, cynamon, imbir). Dobrą opcją jest również kanapka z chleba pełnoziarnistego w wersji tradycyjnej: masło (nie margaryna!), wędlina plus świeże warzywa. Sandwich w wersji na słodko: ser biały z dodatkiem dżemu lub łyżką miodu. Sycącą propozycją jest także ciemna grzanka z jajkiem i dodatkiem zieleniny. Śniadanie to właśnie ten czas, kiedy możemy sobie pozwolić na węglowodany, które spalimy podczas codziennych aktywności. Jeśli nie zależy nam na redukcji wagi, możemy do podstawowego menu dodać ciastko zbożowe, 2-3 kostki czekolady o wysokiej zawartości kakao czy kilka słodkich daktyli. Jeśli chodzi o napoje, dobra będzie kawa (zbożowa lub tradycyjna) zbielona mlekiem (można spróbować mleka roślinnego, np. migdałowego). Inną możliwością są herbaty ziołowe, zielona, czerwona oraz biała. Ciepła woda przegotowana z plasterkiem cytryny wypita dodatkowo, oczyści organizm i pomoże w detoksykacji.

Tagi: , ,Epoka smartfonów Obecnie wielką popularnością cieszą się następny telefonów komórkowych – smartfony. Na czym polega ich fenomen oraz jak wiele osób jest on nich uzależnionych i nie rusza się bez nich na krok? Pierw odpowiedzmy sobie na pytanie gdzie kryje się ich fenomen? Tak naprawdę jego głównym wyznacznikiem jest wielofunkcyjność tych urządzeń, jeszcze kilka lat temu nikt nie śmiał nawet myśleć by jedno, tak lekkie i poręczne urządzenie potrafiło wykonywać tyle czynności. Dziś nie jest dla Nas niczym niezwykłym sprawdzenie rozkładu jazdy autobusów na tychże właśnie urządzeniach czy odnalezienie drogi dzięki systemowi GPS w nich zawartym. Kiedyś możliwość kontaktu głosowego na żywo była nowatorskim rozwiązaniem dziś następny telefonów komórkowych pełnią szereg najróżniejszych funkcji takich jak: przeglądanie internetu, monitoring kont bankowych, wyszukiwanie informacji, robienie świetnej jakości zdjęć czy też oglądanie telewizji. Wiele osób chcących „być na bieżąco” nie rusza się z domu bez tych urządzeń, jednak czy używając ich do każdej problematycznej czynności nie stajemy się ich niewolnikami? Nasza samodzielność staje się mocno ograniczona i nie bierzemy pod uwagę faktu iż w wyniku globalnej awarii cała tego typu elektronika może przestać działać, a wtedy będziemy jak ślepcy idący po omacku przez ruchliwą ulicę. Dziś już od najmłodszych lat jesteśmy oswajani z nowinkami technicznymi, a smartfony traktujemy jak swego rodzaju przybornik. W młodzieżowym środowisku można czasem spostrzec, iż kogoś status społeczny został oceniony tylko ze względu na markę czy rodzaj jego urządzenia. Nie możemy stawać się niewolnikami nowinek technicznych które mogą ograniczyć nasz wysiłek umysłowy do minimum.

Tagi: , ,Pomyślmy... Oglądałam kiedyś rewelacyjny film „Przepiórki w płatkach róż’”. Jak sugeruje tytuł, film był o miłości, zresztą kończy się zgonem jednego z głównych bohaterów, siostra bohaterki to wredna baba, a nasza główna postać kocha przyszłego męża swojej siostry…. Chyba nie umiem opowiadać filmów…Ale nie w tym rzecz. Chodzi o to że rzeczone przepiórki były daniem przygotowanym przez zakochaną kobietę dla ukochanego by poczuł jak wielka miłością go darzy. Zgoda to był tylko film, kreacja reżysera, niezły scenariusz i całkiem dobra gra aktorska. Tylko czy nazewniczy nasze emocje, kiedy przygotowujemy posiłek nie maja wpływu, na jakość potrawy, którą przyrządziliśmy? Otóż mają. I to okazuje się ze bardzo duży. Sam mogłeś się o tym przekonać, kiedy podano Ci posiłek przygotowany na odwal tak, aby na tobie zarobić, przyrządzony z obowiązku a nie z pasji.. Dlaczego obiady mamusine tak bardzo zapadają nam w pamięć i wracamy do nich z nostalgią i miłymi emocjami? Bo były przygotowywane tak, że głównym składnikiem była zawsze miłość. Ale ważne jest również to, z jakim nastrojem siadasz do posiłku. Nigdy nie jedz w pośpiechu, nie jedz, gdy jesteś lży, zdenerwowany, gdy wypełniają cię emocje przykre dla ciebie. Taki posiłek nie wyjdzie ci na zdrowie. Nawet, jeśli od razu po zjedzeniu nic ci nie będzie to z czasem takie spożywanie posiłków odbije się jakimś choróbskiem, nie ma siły. Nigdy nie rozmawiaj przy jedzeniu o sprawach budzących negatywne emocje, nie kłóć się, nie sprzeczaj, nie krzycz, nie spiesz się nie rozmawiaj przez telefon, nie czytaj gazety – wiadomości z reguły są o tragediach, morderstwach, kradzieżach. Podaruj sobie odrobinę luksusu, spokoju przy posiłku a to, co zjesz będzie faktycznie materiałem energetycznym i niosącym zdrowie.

Tagi: , ,Znajomość historii Przedmiot jakim jest Historia, ma w szkołach grono zwolenników jak i przeciwników, jedni sądzą iż wzmaga ona rasizm i nietolerancje, drudzy zaś są przekonani, że jest ona podstawą trwania tradycji narodu. Jak jest na prawdę ? Historia jest przedmiotem szczególnym, nie można kierować się w niej sztywnymi zasadami tak jak w matematyce, czasem potrzeba obiektywnego lub świeżego spojrzenia na nią z perspektywy. Głosy nieprzychylne nauki młodzieży o okropnościach wojen, konfliktach czy w końcy ludobójst dokonywanych w XX wieku pozostają jednak w mniejszości. Każdy zdaje sobie sprawe, że nie można dzierżyć urazy o każdy konflikt aż do dziś i żyć w przeświadczeniu, iż wszystkie państwa są naszymi wrogami, zwłaszacza teraz w obliczu powszechnych sojuszy które coraz bardziej zacieśniają współpracę. Jednak młodzi ludzie powinni czuć respekt wobec poświęceń swych przodków któzy niejednokrotnie oddawali swe życie w obronie polskości. Powinniśmy pamiętać, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze i swoją codzienną pracą oraz nauką budujemy jej solidne fundamenty. Jesteśmy zoobowiązani szanować miejsca pochuwku poległych, nie tylko Polaków, a w obliczu świat narodowych wywiesić flagę, tego właśnie uczy przedmiot jakim jest Historia. Reasumując, wiedza którą otrzymujemy dla jednych ciekawsza dla drugich nudniejsza powinna pozostawać w naszej świadomości. Zaś dobry nauczyciel potrafi zarazić pasją swych słuchaczy i przenieść ich w czasie zajęć do zupełnie innego, tajemniczego i ciekawego świata naszych dziadów.

Tagi: , ,