Wpisy z Sierpień, 2015


Obraz Polaka za granicą Dla nikogo nie jest nowością, iż obraz Polaka za granicą jest przede wszystkim nacechowany wszelakimi wadami. Nie jest tak jednak we wszystkich krajach, czy więc na prawdę Anglicy czy Francuzi mają ku temu podstawy? Polacy jako naród reprezentują szereg pozytywnych cech takich jak: waleczność, honor czy gościnność, jednakże kłótliwość oraz nie najlepsze życzenie bliźnim utrwaliło stereotypowy i toksyczny obraz polskiego obywatela. Zachodnie państwa zapomniały bądź nie chcą pamiętać, że wiele razy w historii Polacy bronili zarówno ich interesów jak i bezpośrednio ich bezpieczeństwa. Już Napoleon docenił potencjał Polaków którzy niejednokrotnie go ratowali i trwali u jego boku aż do końca. Tak i podczas II Wojny Światowej po klęsce Wojny Obronnej nasi rodacy walczyli w obronie zarówno Francji jak i Wielkiej Brytanii, które zapomniały o Nas po upadku Trzeciej Rzeszy. Jednak młodzi, dobrze wykształceni ludzie którzy wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy są zauważani za granicą ze względu na wykształcenie jakie posiedli, kreatywność i zaangażowanie. Często słychać, iż wygrywają międzynarodowe konkursy zwłaszcza w dziedzinach informatyki i robotyki co pozwala nam odetchnąć optymizmem. Nie jest jednak niczym nowym, że to negatywne osoby najbardziej zapadają w pamięć i psują nasz wizerunek, jednak w każdej rodzinie znajdzie się czarna owca, tak i w Polsce. Systematyczna praca, pracowitość i chęć godnego reprezentowania Ojczyzny zaczyna przynosić efekty i stopniowo obraz Polaka złodzieja jest zastępowany wizją młodego Polaka który rzetelnie wywiązuje się z obowiązków i nie odstaje a czasem nawet przewyższa wiedzą swoich zachodnich kolegów.

Tagi: , ,Książki tradycyjne czy elektroniczne ? Fenomen dobrej książki nigdy nie zaniknie, to pewne. Młodzież zazwyczaj gustuje w fantastyce, dorośli czy to w codziennej porcji informacji ze świata czy przegląd sportowego. Wszyscy chcą być na bieżąco. Tu pojawia się dylemat, kupić papierową wersję czy przeczytać, często za darmo ich elektroniczny odpowiednik? Odpowiedź jaka padnie na to pytanie jest w dużej mierze zależna od indywidualnych upodobań, jedni docenią tradycyjną formę papierowej książki, jej zapach po wyjściu z księgarni i przyjemność przy kartkowaniu. Będą cieszyć się mogąc postawić kolejne tomy swych ulubionych powieści na półce które będą ozdobą dla wystroju ich domów. Kolejną ich zaletą jest możliwość sięgnięcia po nie w każdej chwili a po latach polecenia ich swym dzieciom które z czasem będą mogły przekazać je swojemu potomstwu. Inni ludzie zaś będą zwolennikami elektronicznych odpowiedników książek, które mogą w każdej chwili czytać na swych smartfonach czy też tabletach, które będą dostępne w każdym miejscu na ziemi. Ta forma pisemnego przekazu jest na pewno lżejsza oraz bardziej trwała, nie groźne jej zalanie czy ogień. Poza tym ich cena jest niższa gdyż nie potrzebuje ona nakładów papieru i jest lepsza dla środowiska. Tak więc ile ludzi tyle zdań na dany temat, tak i w tym temacie, jedni mimo wielu różnych argumentów pozostaną zwolennikami papierowej wersji inni zaś dzięki wygodzie i niższym kosztom pozostaną przy elektronicznej. Ważne jednak by kultura czytania nie zanikła czy to w jednej czy drugiej formnie.

Tagi: , ,Aktywne wakacje Wakacje, dale jednych czas błogiego lenistwa dla innych czas wzmożonego wysilku fizycznego. Zwłaszcza w ostatnim czasie widać duże zainteresowanie zarówno młodych ludzi jak i dojrzałych spędzaniem wakacji w kraju a przy okazji nabywaniu ciekawych umiejętności praktycznych. W ostatnim czasie w Polsce przeżywamy prawdziwy rozkwit organizacji paramilitarnych, które w związku z wakacjami organizują szereg obozów na terenie całej Polski w których możemy posiąść szereg zdolności od nawigacji w trudnym terenie po wspinaczke górską wraz z całym ekwipunkiem. Jednym z czynników jest też kwestia finansowa, intruktorzy w większości to pasjonaci którzy często nie pobierają za swoje lekcje żadnych opłat na takich obozach lub ich pensja pokrywa jedynie koszty utrzymania. Kwestia ta czyni kursy te nie tylko ciekawymi ale i przystępnymi dla każdej kieszeni. Moda zaczynająca panować w naszym kraju odbija się echem poza granicami, zwłaszcza w niemieckich mediach czy prasie można natknąć się na pozytywne wzmianki o polskiej młodzieży spędzającej aktywnie czas. Jest to szczególnie propagowane ze względu na problem otyłości młodych osób i ich małej zaradności, możemy się cieszyć, iż wizerunek młodego Polaka nie jest już przedstawiany jedynie w ciemnych barwach. Reasumując, taka forma wypoczynku jest korzystna nie tylko dla naszej kondycji, podniesienia poziomu naszych umiejętności praktycznych ale i dla naszego portfela, co jest często jedna z kluczowych kwestii przy wyborze miejsca wypoczynku.

Tagi: , ,Zmiany w polskim klimacie Już kilka lat słyszymy o niepokojących zmianach klimatycznych, o topnieniu lodowców czy ocieplaniu ekoklimatu, ale czy zdajemy sobie sprawę że sprawa ta dotyczy nas bezpośrednio? Ciągła nagonka w mediach na segregacje odpadów, częste szczyty klimatyczne głów państw oraz głośne akcje ekologów, czyż większość z Nas nie była nastawiona do tego sceptycznie? Ale czyż od niedawna nie czujemy skutków zmian w klimacie na własnej skórze? Coraz gwałtowniejsze burze na niespotykaną do tej pory skalę, skrajne wahania wilgotności, coroczne już powodzie nawiedzające Polskę a kilka tygodni później niebezpieczne susze. To tylko niektóre z dowodów, iż problemy z ekosystemem dotykają Nas bezpośrednio. W ostatnim czasie zaczynają pojawiać się również tornada, na razie nie na tak wielka skalę jak np. w Ameryce lecz czy to nie jest dopiero ich początek? Czy jeśli zmiany te nie zwolnią za kilka lat możemy spodziewać się nad Bałtykiem tajfunów bądź tsunami? Czy nie zaczniemy doświadczać szeregu trzęsień ziemi i ponownego procesu wypiętrzania się gór? Na te pytania nikt nie może znać pewnych odpowiedzi, jednak jedno jest pewne, coraz większa ingerencja człowieka w środowisko naturalne zaburza rytm Ziemi. Trzeba więc zadać sobie pytanie, czy szybki rozwój technologiczny jest wart takich poświęceń jak zaburzenie praw które rządzą Naszą planetą miliony lat? Raz podjęta decyzja może okazać się nieodwracalna, powinniśmy więc zważać na sposoby postępowania zwłaszcza przy wydobyciu paliw kopalnych których złoża stopniowo się wyczerpują.

Tagi: , ,